სექსუალურიშევიწროებასაქართველოში დასჯადიხდება – შესაბამის კანონს პარლამენტმა მესამე მოსმენით ერთხმადდაუჭირამხარი. ცვლილებებიშევიდაადამინისტრაციულსამართალდარღვევათაკოდექსში, შრომისკოდექსში, სამოქალაქოსაპროცესოკოდექსსადასახალხოდამცველისშესახებკანონში.
ამიერიდან ქცევისთვის, რომელიც სექსუალურ შევიწროებად ჩაითვლება, სანქციები დაწესდება.
რატომ გახდა საჭირო კანონის მიღება?
სექსუალური შევიწროების ცნება დღემდე საქართველოს კანონმდებლობაში არ არსებობდა. შესაბამისად, არ არსებობდა რაიმე სახის პასუხისმგებლობა ასეთი ქმედებებისთვის.
სექსუალურიშევიწროება, ადმინსიტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შეტანილი ცვლილებების თანახმად,არისსაზოგადოებრივადგილებშიპირისმიმართარასასურველისექსუალურიხასიათისქცევა, რომელიცმიზნადისახავსან/დაიწვევსმისიღირსებისშელახვასდაქმნისმისთვისდამაშინებელ, მტრულ, დამამცირებელანშეურაცხმყოფელგარემოს.
კანონის თანახმად, სექსუალურიშევიწროებაადმინისტრაციული სასჯელის სახით 300 ლარიან ჯარიმას ითვალისწინებს. ხოლოაღნიშნულიქმედებისერთიწლისგანმავლობაშიმეორედ ჩადენისას – ჯარიმას 500 ლარისოდენობითანგამასწორებელსამუშაოებსერთთვემდევადით.
ამასთან, სექსუალურიშევიწროებაჩადენილიწინასწარიშეცნობითარასრულწლოვნის, ორსულის, უმწეომდგომარეობაშიმყოფის, შეზღუდულიშესაძლებლობებისმქონეპირისმიმართანარასრულწლოვნისთანდასწრებითგამოიწვევსდაჯარიმებას 500-დან 800 ლარამდე.
ხოლო ამ ქმედებისერთიწლისგანმავლობაშიგამეორება – ჯარიმას 800-დან 1000 ლარამდეოდენობით, გამასწორებელსამუშაოებსერთთვემდევადითანადმინისტრაციულპატიმრობას 10 დღემდევადით.
სექსუალური შევიწროების გახმაურებული ფაქტები
2018 წლის იანვარში სასამართლომ დააკმაყოფილა თათიასამხარაძის სარჩელი, რომელიც საკუთარუფროსს – ცნობილ ტელეწამყვან შალვა რამიშვილს, სექსუალურიშევიწროებაში ადანაშაულებდა. იგი გახდაპირველიქართველიქალი, რომელმაცამგვარ ფაქტზესასამართლოშისარჩელიშეიტანა.სასამართლომრამიშვილსმისიყოფილითანამშრომლისთვისმორალურიზიანისასანაზღაურებლად 2000 ლარისგადახდადააკისრა.
2018 წლის მარტში სულმცირე 10 ქალმასექსუალურშევიწროებაშიარასამთავრობოორგანიზაცია “სამოქალაქოგანვითარებისსააგენტოს” (CIDA) ხელმძღვანელი, ცნობილი უფლებადამცველიზვიადდევდარიანი დაადანაშაულა. მედიაში ქალების ისტორიები მათი ვინაობის დასახელების გარეშე გამოქვეყნდა. დევდარიანი ბრალდებებს უარყოფდა, თუმცა იძულებული გახდა ორგანიზაცია დაეტოვებინა.