- «Եվրադաշինք»` 2071 ձայն (4.50 տոկոսը),
- «Ապրելու երկիր» կուսակցություն՝ 1658 ձայն (3.60 տոկոսը),
- «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցություն՝ 1387 ձայն (3.01 տոկոսը),
- «Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցություն՝ 642 ձայն (1.39 տոկոսը)։
Նախնական արդյունքների համաձայն՝ անցողիկ շեմը հաղթահարել է 5 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը, «Մեր քաղաքը» դաշինքը, «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը և «Մայր Հայաստան» դաշինքը։
Ընտրական օրենսգրքով սահմանված է, որ ՏԻՄ համամասնական ընտրություններում կուսակցությունների համար անցողիկ շեմը 4 տոկոսն է, իսկ կուսակցությունների դաշինքների համար՝ 6 տոկոսը։
«Մեզ տրված քվեները չենք փոշիացնելու»․ իշխող ուժի թեկնածու
«Քաղաքացիական պայմանագրի»՝ Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել գյումրեցիներին քվեի, վստահության և պատվախնդրության համար:
Շեշտել է՝ իշխող թիմի համար մարդը բարձրագույն արժեք է և հավելել․
«Մեր սկզբունքներում տեղ չունեն սպառնալիքը, պարտադրանքը, խաբեությունը, ցինիզմն ու սուտը։ Պարտավորված ենք ձեր վստահության համար, որն ի ցույց եք դրել ապահովելով կրկնակի քվեներ` ի համեմատություն շեմը հաղթահարած 2-րդ ուժի: Մեզ տրված քվեները չենք փոշիացնելու, այն ծառայելու է Գյումրուն ու բոլոր գյումրեցիներին: Շարունակելու ենք Գյումրու զարգացման և շենացման մեր բոլոր ծրագրերը»:
Կա՞ կոալիցիա կազմելու հեռանկար
Ավագանու ընտրությունների արդյունքների համաձայն՝ անցողիկ շեմը հաղթահարած 5 ուժերից 4-ն ընդդիմադիր են։ Դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում են նրանց ղեկավարները հայտարարել՝ չեն պատրաստվում կոալիցիա կազմել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ։
Դեռևս պարզ չէ՝ արդյո՞ք 4 ընդդիմադիր ուժերը կմիավորվեն և Գյումրին կունենա ընդդիմադիր քաղաքապետ։
«Առանց պաշտոնի հավակնելու կսատարենք ամենաշատ ձայները ստացած ընդդիմադիր ուժին»
«Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը և «Մեր հզոր համայնք» կուսակցության համայնքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը հայտարարել են ամենաշատ ձայներ հավաքած ընդդիմադիր թեկնածուին սատարելու պատրաստակամության մասին։ Անդրանիկ Թևանյանի խոսքով՝ ընդդիմադիր դաշտը պետք է համախմբվի և այնպես անի, որ իշխող ուժը չկարողանա Գյումրիում համայնքի ղեկավար ընտրել։ Դրա համար ընդդիմադիրները պետք է կոալիցիա չկազմեն «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ։
Թևանյանը հայտարարել է նաև՝ «առանց որևէ պաշտոն ուզելու, կոալիցիոն բանակցությունների կամ աթոռակռվի» սատարելու են ավելի շատ ձայներ ստացած ընդդիմադիր քաղաքական ուժին։
«Իմ հզոր համայնք» կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը նույնպես նշել է, որ պատրաստ է առանց նախապայմանների, առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու «քվեարկել [ձայները փոխանցել] Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության թեկնածու, Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի օգտին»։
Գյումրիում համայնքի ղեկավար ընտրելու համար ընդդիմությանն անհրաժեշտ են լինելու նաև «Մեր քաղաքը» դաշինքի մանդատները։ Դաշինքի ղեկավար Մարտուն Գրիգորյանը դեռևս մեկնաբանությամբ հանդես չի եկել։
«Ես չեմ ասել, որ չեմ համագործակցելու ոչ մեկի հետ։ Ես կոալիցիա կազմելու հետ կապված եմ ասել, որ կողմ չեմ։ Իսկ համագործակցությանը միանշանակ կողմ եմ: Բա որ 50+ չկարողացանք հավաքել, ո՞նց ենք քաղաքապետի պաշտոնը վերցնելու… Կարծում եմ, որ մենք այդ հարցի շուրջ համաձայնության կգանք»,— ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում նկատել էր Գրիգորյանը։
ՄԻՊ-ն ու Ոստիկանությունը՝ արձանագրված խնդիրների մասին
Գյումրի և Փարաքար համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների օրը Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ ուսումնասիրվել է ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում զետեղված ավելի քան 300 հրապարակում խախտումների վերաբերյալ։ ՄիՊ գրասենյակի փոխանցմամբ՝ դրանք առնչվել են՝