• Azərbaycanda aşkar edilərsə, Fransa rəsmilərinin bütün aktivlərinin dondurulmasına
• Fransa ilə bütün iqtisadi əlaqələri dayandırmağa
• “Total” da daxil olmaqla bütün Fransa şirkətlərini Azərbaycandan çıxarmağa
• Azərbaycan dövlətinin sifarişi ilə həyata keçirilən layihələrdə Fransa şirkətlərinin iştirakının qarşısının alınmasına
• Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi qarşısında Kanak, Maohi Nui və Korsikanın müstəqilliyinin tanınması istiqamətində addımlar atmaqla bağlı öhdəlik qoymağa.
Ekspert şərhi
Politoloq Fərhad Məmmədovun fikrincə, Milli Məclisin açıqlamasında “Total” şirkətinin adının çəkilməsi diqqəti cəlb edir:
“Total” ilk dəfə qeyd olunur. İndiyə qədər Azərbaycan neft şirkətini Makron hökuməti ilə mübahisələrinə cəlb etməyib.
Bu o deməkdir ki, Fransada Azərbaycanla bağlı öz səviyyələrində tədbirlər görməyə hazırlaşırlar ki, Bakı da “Total”ın adını çəkib. Bu, ilk növbədə “Total”a bir siqnaldır ki, çılğın Makron və onun nazirlər kabinetini ağla gətirmək üçün onlar da mövzuya daxil olsunlar.
Separatçıların tanınması çağırışında sahil ərazilərlə yanaşı, Korsika da xatırlanır. Bu, maraqlı bir məqamdır, çünki bura həm də bilavasitə Aİ ərazisidir. Yəni, Bakı Aİ-ni Fransa ilə qarşıdurma prosesinə daxil edir. Düşünürəm ki, bu həm də Aİ-yə Yelisey sarayındakı uğursuzu dayandırmağa bir çağırışdır.
Milli Məclisin parlament komitəsinin cavab çağırışı tamamilə reaktivdir, heç bir humanitar komponent yoxdur. Bu isə mühüm komponentdir, çünki hər iki ölkə bir-birində humanitar infrastruktura malikdir”.