- «Ինչո՞ւ ԼՂ-ում հայեր չկան»․ միջազգային կազմակերպությունների փաստահավաք զեկույցը
- Էթնիկ զտումից մինչև վերադարձի իրավունք. ԼՂ-ի հայաթափումից մեկ տարի անց
2024 թ․-ի դեկտեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը տարբեր գրառումներով անդրադարձել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն ու դրա շուրջ բանակցություններին։ Պնդել էր, թե «1994 թվականից, այսինքն՝ հրադադարից հետո բանակցային գործընթացը եղել է ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին»։ ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի թիմակիցները քննադատել էին վարչապետի գրառումը՝ հերքելով այդ պնդումը։
Վարչապետը նախկին նախագահներին ուղիղ եթերում բանավիճելու առաջարկ էր արել։ Այդ առաջարկը չէր ընդունվել։ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես էր եկել պատասխան առաջարկով՝ հրապարակել ղարաբաղյան բանակցություններին վերաբերող բոլոր փաստաթղթերը։ Սակայն Փաշինյանի խոսքով՝ դեռևս գույքագրում են այդ փաստաթղթերը, քանի որ դրանք ցաքուցրիվ են։
«Իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթել են իմ վզին»
Խորհրդարանի ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները, որոնք փոխկապակցված են նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, գրեթե ամենօրյա ռեժիմով քննադատում են հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցումը։ Պնդում են, որ միայն հայկական կողմն է զիջման գնացել, փոխզիջում չի եղել։
Ընդդիմադիր որոշ գործիչներ գործածում են նաև «կապիտուլյացիա», «կրկնակապիտուլյացիա» եզրույթները։ Նախօրեին Ազգային ժողովում կայացած հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է թեմային։
«Թիվ մեկ կապիտուլյանտը [նկատի ունի Սերժ Սարգսյանին], որը որ բերել, պրոցեսը հասցրել է մի տեղ, որտեղից այլ ելք չկա, բացի էն, որ ինքը անվանում է «կապիտուլյացիա»… Իրանց գործը ի՞նչ ա, որ իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթեն ուրիշների՝ կոնկրետ իմ վզին»,- հայտարարել է նա։ Հավելել է, որ հենց դրա համար է ուղիղ եթերում բանավիճելու առաջարկ արել։
«Եթե բան չկա բանավիճելու, վեր ընկեք տեղներդ»
Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի նախկին ղեկավարները՝ «երեք մտքի տիտան», հայտարարում են, թե իր հետ բանավիճելու բան չունեն, բայց հետո ասուլիս տալու են ուղարկում իրենց հարազատներին՝ երեխաներին, թոռներին, ծոռներին, խնամիներին, հարսներին․
«Եթե բան չկա բանավիճելու, վեր ընկեք տեղներդ, ձեններդ կտրեք: Եթե բանավիճում եք, եկեք խոսանք: Ես ասում եմ ՝ ես ձեզ պատերով կտամ և այդտեղից ձեր քաղաքական դիակի մնացորդները դուրս կհանեմ։ Երեքիդ էլ վերաբերում է։ Ես ձեզ ոտքի տակ կտամ, ոչ թե ձեզ հետ կբանավիճեմ»։
Վարչապետի խոսքով՝ երկրի նախկին նախագահները գիտեն դա, դրա համար էլ չեն ընդունում բանավիճելու իր առաջարկը։