- «Հուսահատ կերպով հնացած են»․ Փաշինյանը՝ Քոչարյանի պատկերացումների մասին
- Փաշինյանը փոխո՞ւմ է իր կերպարը ընտրությունների նախաշեմին. BBC-ի հոդվածը
Ինչո՞վ է հայտնի Անդրանիկ Թևանյանը
2021 թ․-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով Անդրանիկ Թևանյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առաջնորդած ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր դարձավ: 2023 թ․-ին նա վայր դրեց պատգամավորական մանդատը, որպեսզի մասնակցի Երևանի ավագանու ընտրություններին։ Նրա կուսակցությունը ստացավ 12 մանդատ:
Թևանյանի գլխավորած ուժը 2025 թ․-ին մասնակցեց Գյումրու և Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրություններին, հաղթահարեց անցողիկ շեմը՝ երկու քաղաքներում էլ ստանալով 2-ական մանդատ:
Թեև 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է նաև Քոչարյանի «Հայաստան» խմբակցությունը, նախկին թիմակից Անդրանիկ Թևանյանը որոշել է «Փաշինյանի վարչախմբին հեռացնելու» օրակարգով ընտրապայքարին մասնակցել Գագիկ Ծառուկյանի հետ։
«Այս տարին պետք է դառնա գործող վարչակազմի հեռացման տարի: Եթե բոլորս քաղաքական մեկ թիրախ ունենանք, միմյանց դեմ քայլեր չիրականացնենք, ապա այս հոգավորի երգը երգվելու է»,- հայտարարել է Թևանյանը։
Հայտնի է, որ գործարար Գագիկ Ծառուկյանն ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով։ Ծառուկյանը չի հայտնել, թե ով է լինելու իր ղեկավարած ուժի վարչապետի թեկնածուն։ Ավելին, նշել է, թե մեկի փոխարեն ունի երեք թեկնածու՝ «մեկը մեկից գրագետ, ուժեղ, պատրաստված»։
Ծառուկյանի հետ միասին ընտրություններին մեկ ցուցակով է մասնակցելու նաև «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցությունը, որի առաջնորդը քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցն է։
Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ ԲՀԿ առաջնորդին է միանալու նաև ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը։ Սակայն կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Սոս Հակոբյանի փոխանցմամբ՝ իրենք այս պահին նման որոշում չունեն։
«Մեր սցենարը որակյալ մեծամասնություն վերցնելն է»․ Սամվել Կարապետյանի թիմակից
Լրագրողների հետ զրույցում ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Դավիթ Ղազինյանը վստահեցրել է՝ ներկա պահին ընդդիմադիր մյուս ուժերի հետ հնարավոր հետընտրական համագործակցության հարց չեն քննարկում․
«Մենք չենք դիտարկում որևիցե այլ սցենար, քան որակյալ մեծամասնությունը վերցնելը: Կգա ժամանակը՝ կհասկանանք, կտեսնենք»։
«Ուժեղ Հայաստանն» առաջնորդում է գործարար Սամվել Կարապետյանը, որը տնային կալանքի տակ է իշխանազավթման կոչ հնչեցնելու համար։ Հենց Կարապետյանն է այս ուժի վարչապետի թեկնածուն, թեև կա սահմանադրական արգելք․ նա ոչ միայն ՀՀ-ի, այլև Ռուսաստանի և Կիպրոսի քաղաքացի է։
Գործարար Սամվել Կարապետյանի թիմակիցը՝ Դավիթ Ղազինյանն ընդդիմության շանսերը բարձր է գնահատել և պնդել․
«Հունիսի 8-ին այս իշխանությունը չի լինելու։ Հարգելով մեր ժողովրդի ընտրությունը՝ այս իշխանությունն ամենալավագույնը լինելու է ընդդիմություն, և կարծում եմ՝ շատ փոքր»։
«Ո՛չ նախկին նախագահ, ո՛չ էլ օլիգարխ»․ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրերս անդրադարձել էր գործարար Սամվել Կարապետյանի առաջադրմանն ու դա բնորոշել որպես «ՀՀ-ն ապալեգիտիմացնելու վերջին փորձ»։
Խոսելով ընդդիմադիր ուժերի մասին՝ պնդել էր, որ առաջիկա ընտրություններում նրանք լինելու են «ջախջախիչ փոքրամասնություն»։
«Ընտրությունների արդյունքում բոլոր նախկին իշխանությունները և բոլոր օլիգարխները վերջնականապես և անվերադարձ դուրս են շպրտվելու քաղաքական դաշտից։ 2026 թ․-ից հետո դուք այլևս չեք տեսնելու քաղաքականությամբ զբաղվող օլիգարխ, նախկին նախագահ»,- ասել էր Փաշինյանը։
Կարապետյանի ղեկավարած «Ուժեղ Հայաստանից» նշել էին, որ նման հայտարարություններով Փաշինյանն ի ցույց է դնում իր վախերը։ Արձագանքել էին նաև պաշտոնաթող նախագահները։
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել էր․
«Հունիսի 8-ից հետո հաստատ չի լինելու ղեկավար, ում պատճառով ազգովի ամաչելու ենք»։
Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ուժը դեռևս ընտրություններին մասնակցելու որոշում չունի, սակայն Փաշինյանին խորհուրդ է տալիս մտածել «ոչ թե քաղաքական պարտությունների, այլ իր առաջնորդությամբ ՀՀ կրած պարտության մասին»։
Վահագն Ալեքսանյան, իշխող ուժի պատգամավոր․
«Հայաստանի օլիգարխիկ և հակաանկախական ընդդիմությունը փորձում է ամբողջ հանրապետությունում «Գյումրի 2» օպերացիա իրականացնել։ Ռոբերտ Քոչարյանն իր նախկին ասուլիսներից մեկում հայտնել էր, որ ընդդիմությունն ունի մի շանս, դա «Գյումրի 2» օպերացիան է, և որ այս ընտրություններին ընդդիմությունը պետք է մասնակցի մեծ բլոկներով։