Վարչապետի «եկեղեցու բարենորոգման» արշավին միացած հոգևորականներին հորդորել են
- գործել Սուրբ Էջմիածնի և կաթողիկոսի հանդեպ հավատարմության ուխտի գիտակցությամբ,
- ներեկեղեցական կյանքին առնչվող խնդիրները լուծել բացառապես եկեղեցու լիազոր ատյաններում,
- ինչպես նաև ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններից ու անջատողական դրսևորումներից։
«Պատարագներին Վեհափառ Հայրապետի անվան հիշատակության հատվածի զեղչումը որևէ հիմնավորմամբ եկեղեցաբանորեն անընդունելի է և ուղիղ հարված Սուրբ Էջմիածնի միաբանությանը և Հայոց Եկեղեցու միասնությանը»,- արձանագրել են նրանք։
«Կա կաթողիկոսությունը Հայաստանից դուրս տանելու նպատակ»․ Փաշինյանի նոր մեղադրանքը
Եկեղեցական հավաքից օրեր առաջ, երբ դեռ չէր հաղորդվել կաթողիկոսի՝ երկրից բացակայելու արգելքի մասին, ՀՀ վարչապետը Գարեգին Բ-ին մեղադրել էր Հայ առաքելական եկեղեցու կաթողիկոսությունն ու Էջմիածնի գանձերը Հայաստանից դուրս տանելու փորձի մեջ։
Փաշինյանի գնահատմամբ՝ ուզում են որոշ ուժերի ձեռքում ուժեղացնել «մարիոնետային կաթողիկոսության հանգամանքն» ու դա օգտագործել որպես Հայաստանի դեմ գործիք․
«Ես դա թույլ չեմ տալու։ Հայաստանը չի պատրաստվում դիտորդի նման հետևել։ Հակազդեցություն է լինելու շատ կոշտ, բարերարների դիմակի տակ թաքնված` Էջմիածնի գանձերի վրա աչք դրածների հայացքներն ուղղելու ենք բոլորովին ուրիշ կողմ»,- հայտարարել էր վարչապետն ու հավելել՝ եթե պետք լինի, կձեռնարկվեն նաև լրացուցիչ միջոցներ։
Նրա այս հայտարարությունից մեկ օր անց հայտնի դարձավ, որ կաթողիկոսի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել, որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կաթողիկոսի հանդեպ գործողությունները որակեց «անհիմն ու անօրինական»՝ պնդելով, որ դրանք կրում են «ընդգծված քաղաքական բնույթ»։
Տևական ժամանակ է, ինչ Փաշինյանը կաթողիկոսին հեռացնելու թեման օրակարգում է պահում: Սկզբում վարչապետը նշում էր, որ Գարեգին Բ-ն պետք է հեռանա, քանի որ խախտել է կուսակրոնության ուխտը, դուստր ունի: Ավելի ուշ այդ մեղադրանքին միացավ մեկ ուրիշը, թե, իբր, կաթողիկոսն ամենօրյա ռեժիմով զեկուցում է օտարերկրյա հատուկ ծառայության լեյտենանտներին: Սա, ըստ էության, նշանակում է, որ երկրի ղեկավարը հոգևոր առաջնորդին մեղադրում է օտարերկրյա ազդեցության գործակալ լինելու մեջ:
Վարչապետ Փաշինյանը գործակալ լինելու մեջ է մեղադրել նաև կաթողիկոսի եղբորը՝ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին։
2025 թ․-ի տարեվերջին՝ դեկտեմբերի 20-ին իշխանությունների հետ փոխկապակցված civic.am կայքը հրապարակել էր փաստաթղթի պատճեն, ըստ որի՝ Ներսիսյանը համագործակցել է ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտեի՝ ԿԳԲ-ի հետ, ունեցել է ծածկանուն՝ «Կարո»։ Չնայած այս հրապարակմանը՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունը լրագրողներին տեղեկատվություն չէր տրամադրել Գարեգին Բ-ի և Եզրաս արքեպիսկոպոսի՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ ունեցած կապերի մասին: Գերատեսչությունից միայն նշել էին, որ օպերատիվ հետախուզական գործունեության միջոցառումների իրականացմամբ ձեռքբերված տեղեկությունները դասվում են պետական գաղտնիքի շարքին: