Մշտական խցանումները, տրանսպորտային հոսքերի բարձր ինտենսիվությունը, փողոցներում քաոսային երթևեկությունը և հաճախակի ճանապարհատրանսպորտային պատահարները զգալիորեն բարձրացնում են աղմուկի մակարդակը Երևանում։
Ստեփան Աթոյան, Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն․
«Երևանի միակ աղմուկային քարտեզը ստեղծվել է 1971 թվականին Աշոտ Առաքելյանի կողմից։ Այդ ժամանակից ի վեր համակարգային հետազոտություններ չեն իրականացվել։ Միայն 2018 թվականին Առողջապահության նախարարությունը սկսեց մայրաքաղաքի նոր «Աղմուկի քարտեզի» մշակումը։ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի մասնագետները մեկնարկեցին այդ ուղղությամբ աշխատանքները։ Նպատակն է որոշել շրջակա միջավայրի վրա աղմուկի ազդեցության մակարդակը, բացահայտել խնդրահարույց գոտիներն ու աղմուկի հիմնական աղբյուրները»։
Ռուբեն Գրիգորյան, Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի Շրջակա միջավայրի հիգիենայի բաժնի պետ․
«Առանձին վարչական շրջանների արդյունքներն արդեն կան, բայց դրանք դեռ ամփոփված չեն։ Նույնիսկ այս նախնական տվյալները համադրելի չեն Առաքելյանի քարտեզի հետ։ Այն ժամանակ Երևանում չկար ավտոմեքենաների այսպիսի քանակություն՝ աղմուկային աղտոտման գլխավոր աղբյուրը։ 1971 թվականի քարտեզի վրա չկային նաև ներկայիս շինարարական բումի աղմուկի հետքեր»։
«Հարևանների հետ չպայմանավորվես, կհայտնվես ոստիկանության բաժնում»
Շինհրապարակներում աղմուկն առաջանում է սարքավորումների աշխատանքի պատճառով։ Քանդող մուրճերը, ինքնաթափերը, բետոնախառնիչները, ցեմենտատարները, էլեկտրական սղոցները և հողային աշխատանքների համար նախատեսված տեխնիկան ստեղծում են մշտական աղմուկ։ Լրացուցիչ աղմուկ է առաջանում օբյեկտների էներգամատակարարումն ապահովող սարքավորումների աշխատանքից։
Արթուր Բաղդասարյան, շինարար․
«Բաց շինհրապարակում աղմուկը մեկուսացնելն անհնար է։ Մենք խոսում ենք մի քանի հեկտար տարածքի մասին, որտեղ միաժամանակ աշխատում են գլդոններ, բետոնախառնիչներ, հորատիչներ, գայլիկոններ և մուրճեր։ Այս աղմուկը վերահսկելն անիրական է։
Օրենքի համաձայն՝ շինարարական և հարդարման աշխատանքներ թույլատրվում է իրականացնել ժամը 9:00-18:00-ը։ Բայց երբեմն տեխնիկան ավելի շուտ են բերում կամ ստիպված ես լինում ավելի ուշ ավարտել։ Այդպիսի դեպքերում պայմանավորվում ես հարևանների հետ։ Եթե չի ստացվում, սպասիր բողոքի և ոստիկանության այցելությանը։ Ինձ արդեն տարել են բաժին։ Իսկ եթե շինհրապարակ տեսուչ ներկայանա, ապա տուգանքն ապահովված է։ Բայց երբեմն ավելի էժան է տուգանք վճարել, քան ժամանակին չկատարել մի քանի միլիոն դրամի աշխատանքը»։
«Քարի հղկման ձայնից լացս գալիս է»
Նելլի Սարգսյան, Երևանի բնակիչ․
«2019 թվականին մենք տուն գնեցինք «Բագրևանդ» համալիրում և այդ ժամանակից ի վեր ապրում ենք շինարարական հրապարակների հարևանությամբ։ Աշխատանքներն ընթանում են առանց դադարի, միաժամանակ և բոլոր կողմերից։ Ամենաանտանելին այն է, երբ հիմնատակ են փորում․ տունը բառացիորեն դղրդում է։ Իսկ քարի հղկման ձայնից լացս գալիս է։ Ամռանը շինարարները աշխատում են մինչև ուշ երեկո, քանի դեռ չի մթնել։
Լրացուցիչ «բոնուսներից» է շինարարության փոշին։ Իսկ ճանապարհները ողբալի վիճակում են՝ հաղորդակցությունները վերագծում են յուրաքանչյուր նոր տան պատճառով։
Երբեմն այնքան աղմկոտ է, որ ես չեմ կարողանում երեխաների հետ դասերով զբաղվել։ Բայց իմ նյարդային համակարգի համար վերջին կաթիլը դարձավ ռաբիս երաժշտությունը [երաժշտական ուղղություն, արևելյան և հայկական ժողովրդական երաժշտության տարրերի խառնուրդ, անվանումը՝ խորհրդային «Рабочее искусство»՝ «Բանվորական արվեստ» կազմակերպությունից], որը միացրել էին բանվորները։ Ես դուրս եկա, գոռացի նրանց վրա, դրանից հետո էլ չեն միացնում։ Իսկ կեսգիշերից հետո նոր բնակիչների կազմակերպած հրավառությունները սովորական բան են դարձել մեզ համար»։