Ընդգծել է՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի զեկույցները նույնպես փաստում են՝ «Ադրբեջանի կառավարությունը համակարգված խթանում է հայերի ապամարդկայնացումն ու հրեշացումը»։ Ասում է՝ նման քաղաքականությունը ձևավորում է ազգային ինքնություն՝ հիմնված հայերի նկատմամբ ընկալվող գերազանցության և նրանց նվաստացման վրա։
Ադրբեջանագետի դիտարկմամբ՝ Բաքվի ատելության հռետորաբանությունը ծառայում է երկու նպատակի՝
- բորբոքում է հասարակական տրամադրությունները,
- ստեղծում կեղծ բարոյական արդարացում՝ Ադրբեջանի շարունակական ռազմական գործողությունների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների համար։
Հոդվածի համաձայն՝ Ադրբեջանի կառավարությունն արգելափակել է խաղաղության և հաշտեցման բոլոր խոսույթները երկրում, իսկ հայ-ադրբեջանական հաշտեցման համար պայքարողներն առերեսվում են բանտարկության հետ։
Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանի խոսքով՝ Ալիևի կողմից օգտագործվող խոսույթը, առաջին հերթին, ուղղված է Ադրբեջանի ներքին լսարանին․
«Թշնամու կերպար ձևավորելն ու այն պահպանելը մնում է ակտուալ նաև Ալիևի ռեժիմի ամրության համար։ Դա իր ռեժիմի ցեմենտն է, որից նա մտադիր չէ հրաժարվել։ Ավելին, մեծ թափ է հաղորդում դրան»։
JAMnews-ի հետ զրույցում Մեհրաբյանը նկատել է՝ նման հայտարարություններով Ալիևն ուղերձ է հղում ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին, որպեսզի ապահովեն հռետորաբանության տարածումը, ինչպես նաև հանրության՝ խաղաղության ձգտող հատվածին՝ զգուշացնելով, որ նրանց վարքագիծը կհամարվի «հակապետական» և նրանք կպատժվեն։
Չի բացառում, որ Բաքվից հնչող ագրեսիվ հռետորաբանությունը կարող է օգտագործվել նաև էսկալացիայի նպատակով․
«Դա՝ որպես պահուստային տարբերակ, Ալիևը միշտ ակտուալ է պահում, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում օգտագործի։ Ուզում է միշտ այդ դուռը բաց պահել»։
Կարծում է՝ Երևանը դեռ կարձագանքի Ալիևի հայտարարություններին։ Որպես արձագանք է դիտարկում նաև ՀՀ խնդրանքով հրավիրված ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստը։ Բայց նաև շեշտում է՝ Ադրբեջանի նախագահի ելույթը նիստից հետո է եղել, այսինքն՝ դա կարելի է համարել Բաքվի «պատասխանը» պայմանագիր ստորագրելու Երևանի կոչերին, ինչպես նաև միջազգային հանրության ճնշումներին։
Մեհրաբյանն ասում է՝ Ադրբեջանի նկատմամբ կան ճնշումներ, սակայն դրանք բավարար չեն, որ ադրբեջանական կողմը փոխի իր մոտեցումները։ Կարծում է՝ նման բան հնարավոր է միայն այն պարագայում, եթե Ալիևը զգա, որ կա Ադրբեջանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների կամ իր ընտանիքի անդամների հանդեպ անհատական պատժամիջոցների սահմանման սպառնալիք։
Մյուս կողմից նկատում է՝ ներկա պահին խոշոր դերակատարներից որևէ մեկը նման շահագրգռվածություն չունի։ Այդ ուղղությամբ Հայաստանը պետք է քայլեր ձեռնարկի, օգտագործի նաև պայմանագրի ստորագրման շուրջ առկա միջազգային կոնսենսուսը։
Քաղաքագետի գնահատմամբ՝ Հայաստանը պետք է իր քայլերը կառուցի Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիայի սպառնալիքի հիման վրա։
Նրա համոզմամբ՝ ՀՀ-ն պետք է ունենա իր «Պլան Բ-ն»՝ ինչ անել, եթե Ադրբեջանը տեսանելի հեռանկարում մտադիր չէ խաղաղության համաձայնագիր կնքել։ Ըստ Մեհրաբյանի՝ պետք է իրականացնել բարեփոխումներ, ձեռք բերել նոր դաշնակիցներ, կնքել պաշտպանական նոր դաշինքներ, վերազինվել և ներդնել համապարփակ պաշտպանության և անվտանգության համակարգ։