Halbuki bu cür hallarla bağlı cəza ilə yanaşı, 2 istiqamətdə tədbir görülməli idi:
1) Bu halların qarşısının alınması
2) Hadisə baş veribsə, zərərçəkən(lər)in rifahının təmin olunması
Məsələn, kimsə araşdırıbmı ki, rayonlarda, kəndlərdə niyə azyaşlılar niyə təhsilə cəlb olunmaq əvəzinə, nişan, toy mərasimlərinə qurban gedir? Valideynləri buna sövq edən nədir? Təhsilin təbliği üçün rayonlarda hansı işlər aparılıb?
Bir kəndli qızın özünüinkişafı üçün kəndlərdə hansı dil kursları, hazırlıq kursları, idman, üzgüçülük mərkəzləri və s. var? Valideynlərin bu xidmətlərdən yararlanması üçün hansı maddi imkanları var?
Uşaqların məktəbə gedə bilməsi üçün adicə yolların çəkilmədiyi yerlərdə onların evlənməkdən başqa hansı yolu var? Bu suallar hələ düşünülə biləcək şeylərin çox az faizidir.
İkinci məsələ odur ki, cinayət artıq baş verib. Cinayətkarlar cəzalansa, iki uşaq himayəsiz qalacaq. Cəzalanmasa, gələcəkdə başqa ailələr də öz azyaşlı qızlarını “ana” edəcək ki, məsuliyyətdən qurtulsunlar.
Burda çıxış yolu odur ki, dövlət, yeri gələndə uşağı öz ata-anasından da qorumalı, onu himayə etməlidir. 13 yaşlı uşağın təhsilini davam etdirməsi üçün əlavə şərtlər təmin edilməli, yetkinlik yaşına çatdıqdan sonra isə onun məşğulluğunu təmin etmək üçün ixtisaslara yönəldilməlidir.
“Onların “ailə” kimi legitimləşdirilməsi o deməkdir ki, bu uşaq növbəti dəfələrdə də cinsi əlaqəyə məruz qalacaq”
Bütün bunlar dövlətin maddi dəstəyi ilə baş tutmalıdır. Onun dünyaya gətirdiyi körpənin də maddi qayğılarını, əlbəttə ki, dövlət çəkməlidir. Necə ki, məktəb direktorunu “nəzarət edə bilmədiyi üçün” cəzalandırıblar, dövlət özü də öz nəzarətsizliyini sonrakı dəstəklə kompensasiya etməlidir.
İndiki halda isə cinayətkar tərəf o qədər rahatdır ki, rəsmi nikah bağlamaq üçün qızın 18 yaşını gözlədiyini deyirlər. Qızın yetkinlik yaşına hələ illər var, amma o, indidən qərar verib ki, bu uşaq gələcəkdə də ona məxsus olacaq, onun arvadı olacaq. Bu, necə bir özbaşınalıqdır?
Başqa tərəfdən, onların “ailə” kimi legitimləşdirilməsi o deməkdir ki, bu uşaq növbəti dəfələrdə də cinsi əlaqəyə məruz qala və təkrar uşaq dünyaya gətirə bilər.
Uşaqların uşaqlığı, gəncliyi və gələcəyi gözümüzün qarşısında oğurlanır.
Hadisə göstərir ki, Azərbaycan cəmiyyəti və dövləti uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində daha ciddi addımlar atmalıdır. Hüquq müdafiəçilərinin də vurğuladığı kimi, erkən nikahlar və azyaşlıların istismarı ilə bağlı problemlərin həlli yalnız hüquqi məsuliyyətlə məhdudlaşmamalıdır. Dövlətin bu kimi halların qarşısını almaq üçün effektiv sosial və iqtisadi tədbirlər görməsi zəruridir.
“Qurbanın ailəsi də məsuliyyətdən azad deyil”
III Respublika Platformasının qurucu üzvü, hüquqşunas Səməd Rəhimli deyir ki, hadisə və onun ətrafında baş verənlər dövlət üçün biabırçılıqdır:
Ailə Məcəlləsinə uyğun olaraq 13 yaşlı şəxsin, uşaq dünyaya gətirsə də, valideyn öhdəlikləri ola bilməz. Qurbanın ailəsi isə valideynlik hüququndan məhrum edilməlidir, çünki onlar cinayət törədiblər. Hüquqdan məhrumetmə o halda olur ki, valideynlər uşağa və ya bir-birinə qarşı qəsdən cinayət törədirlər. Ağcabədidə baş vermiş hadisədə azyaşlının evləndirilməsi və ya nişanlanması, onun dünyaya uşaq gətirməsi bunun üçün yetərlidir.
Valideyni olmayan şəxs isə dövlət institutlarından birinin himayəsinə verilməlidir. Bunun üçün də dövlət tərəfindən institutlaşma olmalıdır.
Həmin azyaşlı ya sosial evlərdə yaşamalı, ya da başqa ailənin himayəsinə verilməlidir. Burada, əsasən, qohumlara üstünlük verilir. Mövcud işdə isə qohumlar da valideynlərlə əlbir olduqları üçün, uşağın himayəsi dövlətin məsuliyyətindədir.
Valideyn olmuş azyaşlı isə təcavüzə məruz qaldığı üçün psixoloqla təmin edilməlidir. Onun azyaşlı körpəsi də dövlətin himayəsinə keçirilməlidir. Valideyn, belə deməyə məcburam, ilə körpə arasındakı münasibətlərin gələcəyinə isə psixoloqlar qərar verməlidirlər.
Burada qurbanın ailəsi də, məhkəməyə verdikləri ifadədə zorlama edən şəxsdən şikayət etmədiklərini dilə gətiriblərsə, məsuliyyətdən azad deyil. Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsinə əsasən, onlar övladlarının nişanlandırandan sonra və ya əvvəl cinsi əlaqəyə girməsinə göz yumduqları üçün məsuliyyət daşıyırlar.
“Azərbaycan dövləti uşaq nikahlarının qarşısını ala bilmir, bunu bacarmır”
Əgər zərərçəkmiş hazırda onu zorlayan şəxsin ailəsinin evində qalırsa, bu, dövlət adına tamamilə biabırçılıqdır. Dövlət zərərçəkmişin o ailə ilə qalmasının qarşısını almalıdır. Əks halda təcavüzkarı cəzalandırsa belə zərərçəkmişin “ərinin” ailəsi ilə qalmasına icazə verilməsi halı bizə dövlətin qanunlarla qadağan etdiyi nikahı dolayı yolla sanksiyalaşdırdığını deməyə əsas verir.
Yəni, cinayətkar yüngül cəza alıb, ailə üzvləri ilə bağlı heç bir addım atılmayıb və faktiki olaraq, 13 yaşlı qurbanın onun himayəsinə qalmaq öhdəliyi olmayan bir ailəyə verilməsinə zəmin yaradılıb. Dövlətin bunu etməmək, bunun qarşısını almaq öhdəliyi var.
Beləliklə, bir neçə cinayət törədilməyə davam etdirilir, dövlət orqanları buna göz yumur. Belə olanda da, dövlət, öz hərəkətləri ilə buna razılıq vermiş, bunu sanksiyalaşdırmış olur.
Onsuz da Azərbaycan dövləti uşaq nikahlarının qarşısını ala bilmir, bunu bacarmır. Bu, uzun müddətdir ki, problem olaraq qalır. Dövlət bu kimi skandalların qarşısını almaq üçün ailələrlə razılığa gəlir. O təklif edir ki, ailələr 13-17 yaşlı övladlarını nişanlamaqla kifayətlənsinlər və 18 yaşları tamam olana qədər toy olmasın. Toyun olması dövlət adına biabırçılıqdır deyə, beynəlxalq aləmdə biabır olacaqlar deyə bu üsullardan istifadə edirlər.
“Dövlət ailələrə nişanlamaq, həri və s. kimi “alternativ həll yolları” təklif edir”
13 yaşlı uşağın hamilə qalması halında isə dövlət mütləq reaksiya veməlidir, çünki törədilmiş cinayət əməli var. Baş vermiş bir seks var və hətta bu, könüllü olaraq baş vermiş olsa belə cinayət qanununa ziddir. 18 yaşdan aşağı bir şəxsin özündən 2 yaş böyük biri ilə cinsi əlaqədə olması cinayətdir, bu, konstitusiya və qanunlarla təsbit olunub. Digər tərəfdən də Azərbaycan höküməti dünyaya car çəkir ki, mən sekulyar ölkəyəm, İran deyiləm.
Reallıq isə bunun əksidir. Orta-statistik bir azərbaycanlı düşünür ki, qızımı nə qədər tez ərə versəm o qədər yaxşıdır. O düşünür ki, qızı 13 yaşını keçəndən sonra məktəbə gedərsə sevgililəri olacaq, müəyyən münasibətlər yaşayacaq və s. Ona görə də mümkün qədər qısa müddətdə onu ərə verib, “canını qurtarmağa” çalışır.
Bu da Azərbaycanın konstitusiyasına, qanunlara və sekulyarlıq iddialarına ziddir. Belə olan halda da dövlət aralıq həll yolu tapıb. Onlar ailələrə nişanlamaq, həri və s. kimi “alternativ həll yolları” təklif edirlər. Çalışırlar ki, Ağcabədidəki kimi ekstrim hallar baş verməsin. Baş verəndə də onu ənənəvi yollarla həll etməyə çalışırlar, çünki lokal səviyyədəki reallığa bələddirlər və bununla toqquşmaq istəmirlər.
Bu məsələdə qərarverənlər də cinayəti törədənlərlə eyni düşüncədə olduqları üçün, çalışırlar ki, məsələni ört-basdıq etsinlər. Ona görə də ciddi addımlar atmırlar.
Dövlətin riyakarlığı ordadır ki, o toy və cinsi əlaqə olması istisna digər hallara göz yumur. Bu riyakarlıq da bu cür ekstrim halların olmasına zəmin yaradır.
Kontekst
Məhkəmə sənədlərində bildirilir ki, təcavüz edən şəxs 2010-cu il təvəllüdlü uşaqla 2024-cü ilin may ayında dəfələrlə cinsi əlaqədə olub. Lakin o, ifadəsində cinsi əlaqəyə görə məsuliyyəti qızın üzərinə atıb.
Təcavüz edən şəxs özünü təqsirli bilərək ifadəsində bildirib ki, zərərçəkmişi sevməsi və onunla ailə qurmaq niyyətində olmasını anasına deyib. Anası da bu barədə zərərçəkmişin anasına məlumat verib.
Valideynləri onlara zərərçəkmişin 18 yaşına çatdıqda rəsmi nikaha daxil olaraq ailə quracaqlarını bildiriblər.
Təcavüz etmiş şəxsin ifadəsinə görə, bir müddət sonra zərərçəkmişin ona ailə qurmaq istədiyini bildirdiyini, o isə səbrli olmasını, zamanı gəldikdə ailə quracaqlarını dediyini bildirib.
Cinayət törətmiş şəxs deyir ki, zərərçəkmişin ona “cinsi əlaqədə olacaqları təqdirdə ailələrinin onlara ailə qurmağa icazə verəcəklərini” deyərək cinsi əlaqədə olmağı təklif etdib.
O, zərərçəkmişlə cinsi əlaqədə olmasına görə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq həbs olunacağını düşünmədiyini bildirib.
Bir neçə ay sonra zərərçəkmişin hamilə olduğunu öyrəniblər. Ailələrin razılığı ilə evdə, yaxın qohumların iştirakı ilə “toy” keçirilib.
Hamiləliyin 5-ci ayında (oktyabr 2024) zərərçəkmiş, təqsirləndirilən şəxs və ailəsi ilə birlikdə yaşamağa başlayıb.
Daha sonra zərərçəkmiş hamilə olduğunda görə qəsəbədə yerləşən xəstəxanaya müayinəyə aparılıb. Bundan təxminən beş-altı gün sonra polis əməkdaşları yaşadığı evə gələrək onu özləri ilə polis şöbəsinə aparıblar.
Zərərçəkmiş ibtidai istintaqa təqsirləndirilən şəxslə öz razılığı ilə dəfələrlə cinsi əlaqədə olduğunu deyib.
Məhkəmədə isə yalnız bir dəfə cinsi əlaqədə olduqlarını deyib. Yəni istintaqa və məhkəməyə verdiyi ifadədə ziddiyyət ortaya çıxıb.
Məhkəmə zərərçəkmişin istintaqa verdiyi ifadəni əsas götürüb.
Zərərçəkmişin anası məhkəmədə bildirib ki, kişinin həbsdə qalmasının qızına müsbət təsiri yoxdur, ona görə də onun barəsində şikayəti yoxdur.
Cinayət törətmiş şəxs məhkəməyə ünvanladığı son sözündə məhkəmə baxışı zamanı zərərçəkmişlə ortaq övladının dünyaya gəldiyini (2025-in fevral ayında), zərərçəkənin və yeni dünyaya gəlmiş övladının anası ilə birlikdə yaşadığını, bununla da artıq himayəsində iki qadın, bir azyaşlı körpənin olduğunu, ailənin dolanışığının onun üzərində olduğunu, zərərçəkənin faktiki ailə münasibətlərinin olduğunu, azadlıqdan məhrum edilməsinin ailəsinin həyat şəraitini, eləcə də, maddi vəziyyətini pisləşdirəcəyini bildirərək, məhkəmədən cəza təyin edərkən bütün bu halları nəzərə almağı xahiş edib.