«Այդ մարդիկ լուրջ հանցանքներ են կատարել մարդկության դեմ: Պատկերացրեք՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին՝ Նյուրնբերգյան դատավարությունից երկու ամիս անց ոմանք գային և ասեին՝ խնդրում ենք ազատ արձակել մահվան դատապարտված նացիստ առաջնորդներին: Դա նույն բանն է, նույնիսկ ավելի վատ: Նրանց հանցանքներն ավելի ծանր են, քան այն, ինչ արել են նացիստները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ»,- հայտարարել է Ալիևը:
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանն այսպես է մեկնաբանել դատավճիռը․
«Պաշտոնական Բաքուն հրապարակեց Ռուբեն Վարդանյանի հանդեպ հաշվեհարդարը:
Ինչպես նշել եմ Արցախի ռազմաքաղաքական մյուս ղեկավարների վերաբերյալ, այս դեպքում ևս՝ դատավճիռը չի փոխում խնդրի էությունը, այլ ընդամենը պատանդների գինը բարձրացնող միջոցն է:
Խնդիրը լուծելու տարբերակը Հայաստանի որակների փոփոխությունն է՝ պետական ներուժից մինչև դիվանագիտական հմտություն ու մոբիլիզացիա։ Նկատի ունեմ՝ համահայկական ռեսուրսը, բայց ոչ թե Սփյուռք հասկացության կենացի, այլ թիրախային կարողությունների իմաստով:
Միևնույն ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանի գործի առանձնացումն, իհարկե, բոլորովին «ֆորմալության» հարց չէ, այլ թերևս ավելի բազմազան շերտերի, որոնց ուղղությամբ նրա պատանդառության վրա փորձում է խաղալ Ալիևը: Դա առավել ևս պահանջում է լուծումների փնտրտուքի առավելագույնս լայն ճակատի անհրաժեշտություն»։
Ո՞վ է Ռուբեն Վարդանյանը, ինչո՞ւ նա հայտնվեց ադրբեջանական բանտում
Ռուբեն Վարդանյանն աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է, խոշոր ձեռնարկատեր, ընդգրկված է միլիարդատերերի վարկանիշում՝ ըստ Forbes-ի։ Նա Troika Dialogue ներդրումային ընկերության հիմնադիրն է։ Նա առաջին անգամ հայտնվել է Forbes-ի ցուցակում 2007 թվականին, 2021-ին նրա կարողությունը գնահատվել է մեկ միլիարդ դոլար։ 2021 թվականին նրան դեռ համարում էին ռուս միլիարդատեր։
Սակայն 2022 թվականից, երբ նա հրաժարվեց ռուսական անձնագրից և ստացավ հայկականը, Forbes-ը սկսեց ներկայացնել նրան համաշխարհային վարկանիշում որպես Հայաստանի միակ միլիարդատերը։
Նույն 2022 թվականին Վարդանյանը տեղափոխվեց Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա հայտարարեց, որ մտադիր է իր հնարավորություններն ու կապերը օգտագործել ԼՂ հիմնախնդիրները լուծելու համար։ Իսկ «կարմիր գիծը», որը հատելուց հետո հանգեց այս որոշմանը, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմն էր։
«Այս «կարմիր գիծը» հատելով՝ հասկացա, որ կարող եմ լուրջ խնդիրներ ունենալ թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ Հայաստանում։ Ես հասկացա, որ ենթարկվելու եմ տարբեր հարձակումների։ Ես պատրաստ եմ դրան, որովհետև այսօր այնպիսի ճգնաժամի առաջ ենք, որ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեմ և մասնակցեմ քննարկումներին՝ հանուն հայրենիքի փրկության»,- ընդգծեց նա։
Գործարարը նաև հայտարարեց, որ Հայաստանի և ԼՂ ապագան «իր բարեկեցությունից և անվտանգությունից վեր է դասում»։
Հայաստանում Վարդանյանի որոշումը՝ Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխվելու մասին, մեծ ոգևորություն չառաջացրեց։ Քաղաքագետները ենթադրեցին, որ «այս որոշումը նա ոչ թե ինքնուրույն է կայացրել, այլ Կրեմլի թելադրանքով»։
«Չմոռանանք, որ նա խոշոր կապիտալի կրող է, այդ կապիտալը գտնվում է ՌԴ-ում, իսկ Ռուսաստանն ամենևին էլ դեմոկրատական երկիր չէ։ Կապիտալը սերտորեն առնչվում է իշխանության հետ։ Մենք գիտենք, թե ռուս խոշոր կապիտալիստներն ինչ ճակատագրի են արժանացել, երբ գործել են քաղաքական իշխանության կամքին հակառակ»,- այս իրադարձություններից անմիջապես հետո ասում էր, մասնավորապես, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
Հայկական փորձագիտական շրջանակներում սկսեցին խոսել այն մասին, որ Ռուսաստանում, ըստ ամենայնի, որոշել են Հայաստանում իշխանության բերել Ռուբեն Վարդանյանին։ Մոսկվան հույսը դնում է այս մարդու հեղինակության վրա, քանի որ նա Հայաստանում բազմամիլիոնանոց բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել։ Եվ իր ծրագիրը սկսում է իրականացնել Արցախում։
2022 թվականի նոյեմբերի 4-ին Վարդանյանը ստանձնեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական նախարարի պաշտոնը։
Դա տևեց մինչև 2023 թվականի փետրվարի 23-ը։ Պաշտոնը զբաղեցնելու երեքուկես ամիսների ընթացքում Վարդանյանը Ադրբեջանի իշխանությունների և մամուլի ուշադրության կենտրոնում։ Դա պայմանավորված էր նրանով, որ հայտնի հասարակական գործիչը և աշխարհում ճանաչված անձնավորությունը կարողացավ համաշխարհային մամուլի ուշադրությունը գրավել ԼՂ ինքնորոշման խնդրի վրա։ Իսկ Վարդանյանն այստեղ մնաց Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված շրջափակման բոլոր 10-ն ամիսների ընթացքում։
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունից հետո, երբ ԼՂՀ-ն հայտարարեց իր լուծարման մասին, Բաքուն բացեց Հայաստանի հետ կապող սահմանը։ Եվ ողջ հայ բնակչությունը լքեց իր հայրենիքը։ Ադրբեջանը խոչընդոտներ չստեղծեց հեռացող մարդկանց համար, սակայն սահմանը հատելիս կալանավորեց Արցախի նախկին նախագահներին, խորհրդարանի խոսնակին, բարձրաստիճան զինվորականներին և նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։