«Կանխորոշված ու սարսափեցնող վճիռ»․ Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին 20 տարվա ազատազրկման
Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում 20 տարով ազատազրկվեց
Բաքվի զինվորական դատարանը 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Նրա գործը քննվում էր առանձին, այլ ոչ թե Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործերի հետ մեկտեղ։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ դատարանը Վարդանյանին մեղավոր է ճանաչել մի շարք ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ պատերազմի սանձազերծման, ահաբեկչության ֆինանսավորման, մարդկանց տեղահանելու մեջ։
Ինքը՝ Վարդանյանը, տևական ժամանակ է, ինչ ահազանգում էր, որ տեղի ունեցողը ֆարս է, արդարադատության իմիտիացիա, այլ ոչ թե դատավարություն։ Նույն պատճառաբանությամբ էլ արգելել է փաստաբանին ներկայացնել պաշտպանական որևէ փաստարկ։
Հայ իրավապաշպանների դիտարկմամբ՝ գործ ունենք ոչ թե իրավական, այլ քաղաքական գործընթացի հետ։ Նախքան վճռի հանրայնացումը նրանք պնդել էին՝ լինելու է «մեղադրական դատավճիռ ցմահ ազատազրկմամբ»։ Ցմահ ազատազրկում էր պահանջել նաև մեղադրող կողմը։ Դեռևս չի հաղորդվել՝ ինչու է սահմանվել 20 տարի ժամկետով ազատազրկում։ Դատավարությանը որևէ անկախ ԶԼՄ և իրավապաշտպան չի մասնակցել։ Տեղեկությունները հրապարակում են Ադրբեջանի պետական լրատվամիջոցները։
Դատավճռի մասին լուրերի ֆոնին հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև Վարդանյանի ընտանիքը։ Շեշտել են՝ Ադրբեջանում տեղի են ունենում ոչ թե Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարությունները, այլ «դատավճիռ հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն»։
«Մենք շարունակելու ենք նրա և մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանն ուղղված մեր ջանքերը։ Կոչ ենք անում միջազգային առաջնորդներին, միջազգային իրավունքին համահունչ, ձեռնարկել համապատասխան բոլոր միջոցները նրանց ազատությունն ապահովելու և իրավունքները պաշտպանելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Փետրվարի 5-ին Բաքվի զինվորական դատարանը հրապարակել էր Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների դատավճիռները։ ԼՂ-ի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանին, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին ադրբեջանական դատարանը դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման։ ԼՂ-ի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն և Բակո Սահակյանը ազատազրկվել էին 20 տարով․ Ադրբեջանի օրենսդրությունն արգելում է 65 տարին լրացած անձանց ցմահ ազատազրկել։