Պաշտոնյաների հետ հանդիպումներին անդրադարձել է նաև «Հայկական խորհուրդը»: Հաղորդագրության համաձայն՝ քննարկումների ընթացքում մտքեր են փոխանակվել խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում քաղհասարակության դերի, ինչպես նաև այն ուղիների վերաբերյալ, որոնց միջոցով հանրային նախաձեռնությունները կարող են փոխլրացնել խաղաղության հաստատմանն ուղղված պաշտոնական ջանքերը։
Բորիս Նավասարդյան, Երևանի մամուլի ակումբի պատվավոր նախագահ
«Ես կասեի, որ զարգանում է և խորանում է նաև անկեղծությունը մեր երկխոսության այս ձևաչափով։ Առաջին հերթին, մենք սկսում ենք իրար էլ ավելի լավ հասկանալ։ Իսկ հասկանալը նշանակում է նաև պատկերացնել՝ ինչ է հնարավոր և ինչը հնարավոր չէ այս գործընթացի ընթացքում:
Օրակարգը, որը մենք ձևավորում ենք, կարծում եմ՝ օգտակար կլինի նաև որոշում կայացողների համար, քանի որ դա [նախաձեռնությունը] լրացուցիչ երկխոսության հարթակ է, որի մասին երկու երկրների իշխանությունները 100%-ով տեղյակ են, և կարողանում են իրենց աշխատանքը կառուցել նաև այն պրոդուկտի հիման վրա, որը մենք ստեղծում ենք»:
Նարեկ Մինասյան, քաղաքագետ
«Մեր խնդիրն է, որ որքան էլ ծանր է անցյալի ժառանգությունը, փորձենք գտնել ընդհանուր կետեր, որոնց հիման վրա կարող ենք առաջ շարժվել և այս խաղաղության գործընթացը դարձնել անշրջելի։ Կարևորում եմ նաև այս նախաձեռնության հետ կապված իրատեսական ակնկալիքների ձևավորումը։
Վերջին հանդիպումներից հետո դաշտի մոնիթորինգը ցույց է տալիս, որ կա երկու հիմնական ծայրահեղական մոտեցում։ Առաջինը, երբ գերագնահատվում են նախաձեռնության կարողություններն ու ըստ դրա ձևավորվում են գերագնահատված ակնկալիքներ։ Կա կարծիք, որ այս ֆորմատը պարտավոր է քննարկել այնպիսի հարցեր, որոնք իրականում մեր տիրույթում չեն, կառավարության տիրույթում են, օրինակ՝ սահմանազատման հետ կապված հարցերը։ Մենք հանդիպման ժամանակ այս հարցը, մեր մտահոգությունները բարձրացրել ենք, սակայն որոշման գործընթացը կառավարության տիրույթում է։
Երկրորդ մոտեցումը՝ շրջանառվում է կարծիք, թե այս նախաձեռնությունն «անիմաստ է, որևէ բան չի կարող փոխել»։ Առնվազն մենք մեր փորձից կարող ենք վստահորեն պնդել, որ թե՛ նարատիվների փոփոխության հարցում, թե՛ տարբեր գաղափարների գեներացման հարցում նախաձեռնությունն ունի որոշակի ազդեցություն, դրական էֆեկտ»։
Ֆարհադ Մամեդով, Հարավային Կովկասի հետազոտական կենտրոնի տնօրեն
«Բոլորի համար էլ պարզ է, որ պատերազմից հետո պետք է խաղաղություն հաստատվի։ Դրան հասնելու համար մենք երկար ճանապարհ ենք անցել։ Այս ամենի հետ մեկտեղ Ադրբեջանի կառավարությունը մի քանի տարի խոսում է խաղաղության պայմանագրի ու օրակարգի շուրջ:
Կարևոր է, թե ինչ պարամետրեր է ունենալու խաղաղությունը, քանի որ շատ հաճախ հասարակական կարծիքը թերահավատ է լինում՝ բախվելով այդ պարամետրերի բացակայությանը։
Այսօր, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև իրականացվում է տնտեսական փոխգործակցություն, երկրների առաջնորդների, կառավարությունների միջև կա բարձր մակարդակի երկխոսություն: Ոչ դեպի լավը փոխվում է աշխարհաքաղաքական կարգը: Եվ հանրությունը տեսնում է, որ ի հայտ են գալիս նոր պատերազմներ ու սպառնալիքներ, բայց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն ամրանում է, ինչը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում, որ հասարակությունն ընդունի այս խաղաղության օրակարգը»:
«Հայացք ներսից»․ JAMnews-ի խմբագրի աչքերով
Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագետների ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել է նաև JAMnews-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն, խմբագիր Նաիրա Մարտիկյանը, ով խմբագրակազմի հետ կիսել է իր տպավորությունները․
«Ընթանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շատ կարևոր գործընթաց։ «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնությունը դրա բաղադրիչներից մեկն է, որի դերը, հնարավոր է, բոլորին չէ, որ հասկանալի է։ Ինձ այդպես թվաց, երբ սկսեցի կարդալ, թե ինչ էին մարդիկ գրում սոցցանցերում հայ և ադրբեջանցի փորձագետների ընդլայնված կազմով հանդիպման մասին։
Ուզում եմ վստահեցնել, որ որոշ քաղաքականացված շրջանակների կողմից շրջանառվող դավադրության տեսությունները բացարձակապես անհիմն են։
Այս նախաձեռնությունը փորձում է դառնալ կամուրջ երկու հասարակությունների միջև՝ հաստատելու համար տնտեսական կապեր, նպաստելու գիտնականների, հետազոտողների, մշակույթի և արվեստի գործիչների, ինչպես նաև լրագրողների միջև համագործակցությանը։
Չեմ անդրադառնա հանդիպման օրակարգին, քանի որ արդեն իսկ հրապարակվել են այդ մասին հաղորդագրություններ, մամուլի ասուլիսներով են հանդես եկել «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության մասնակիցները: Կկիսվեմ իմ տպավորություններով:
Նախևառաջ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին ամեն մանրուք հաշվի առնելու և յուրաքանչյուր րոպեն նախապես պլանավորելու համար։ Սա մեզ թույլ տվեց քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և երկու կողմերին հուզող հարցերի լայն շրջանակ։
Եվ ամենակարևորը՝ կայացավ բաց, առանց գրաքննության խոսակցություն։
Հանդիպման մասնակիցները ոչ միայն հնարավորություն ունեցան ուղիղ խոսելու, այլև լսելու անկեղծ պատասխաններ և այդ ամենը դեմ դիմաց նստած՝ տեսնելով միմյանց դեմքերը, զգացմունքները։ Իսկ դա չափազանց կարևոր է երկու երկրների հասարակությունների միջև երկխոսություն և համագործակցություն հաստատելու գործում, հասարակությունների, որոնց ուսերի հետևում տասնամյակներ ձգված հակամարտություն է։
Քննարկեցինք նաև տարբեր համատեղ նախագծեր, որոնք կարող են նպաստել, որ մեր հասարակություններն ավելի լավ հասկանան միմյանց։
Իմ առաջարկը, կարծես, հետաքրքրեց ադրբեջանցի գործընկերներին։ Վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել, բայց հուսով եմ, որ JAMnews-ին կհաջողվի այն կյանքի կոչել ադրբեջանցի գործընկերների հետ միասին։
Առանց մանրամասներ բացահայտելու կարող եմ ասել, որ դա կլինի յուրօրինակ նախագիծ նույնիսկ մեր պարբերականի համար, որի համար հայ-ադրբեջանական համատեղ նյութերը երբեք արտասովոր բան չեն եղել։
«Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում նախատեսվում է հայ մասնակիցների պատասխան այց։ Հուսով եմ՝ Ադրբեջանում կայանալիք հանդիպումից հետո նույնպես առիթ կլինի կիսվելու դրական տպավորություններով»։