- “Paşinyanın hakimiyyətdə qalmaq şansı yoxdur, biz seçkilərdə fəal olacağıq” — Ermənistanın sabiq prezidenti
- “Moskva Ermənistanda ‘İvanişvili 2.0’ əməliyyatını həyata keçirməyə çalışır” – erməni analitik
Tevanyan-Tsarukyan yeni siyasi bloku barədə nə məlumdur
2021-ci ildə keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkilərinin nəticələrinə əsasən Andranik Tevanyan sabiq prezident Robert Koçaryanın rəhbərlik etdiyi müxalif “Ermənistan” fraksiyasından deputat seçilib. 2023-cü ildə o, Yerevan Ağsaqqallar Şurasına seçkilərdə iştirak etmək üçün mandatından imtina edib. Bu qurum paytaxtın yerli özünüidarəetmə orqanıdır və şəhər parlamenti kimi fəaliyyət göstərir. Tevanyanın rəhbərlik etdiyi partiya 12 mandat qazanıb.
2025-ci ildə Tevanyanın partiyası Gümrü və Vaqarşapat şəhərlərində yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçkilərdə də iştirak edib. Partiya hər iki şəhərdə seçki baryerini keçərək hər birində 2 mandat əldə edib.
Koçaryanın rəhbərlik etdiyi siyasi qüvvə 2026-cı il parlament seçkilərində iştirak edəcək olsa da, onun keçmiş silahdaşı Tevanyan Qaqik Tsarukyanla birləşmək qərarına gəlib.
“Bu il mövcud rejimin devrilməsi ili olmalıdır. Hamımızın bir siyasi məqsədi olarsa və bir-birimizə qarşı addımlar atmasaq, həmin şəxsin [hazırkı baş nazir Nikol Paşinyanın] sonu çatmış olacaq”, – deyə Tevanyan bildirib.
Qaqik Tsarukyan isə hələlik rəhbərlik etdiyi qüvvənin baş nazir postuna namizədinin kim olacağını açıqlamayıb. Bununla yanaşı, o, bir namizəd yox, üç namizədinin olduğunu və onların hər üçünün “səriştəli və hazırlıqlı, biri digərindən daha yaxşı” olduğunu bəyan edib.
Tsarukyanla ittifaq çərçivəsində politoloq Suren Surenyantsın rəhbərlik etdiyi “Demokratik alternativ” partiyası da eyni siyahı ilə seçkilərdə iştirak edəcək. Ermənistanın bəzi nəşrləri yazır ki, sabiq Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri, “Vətən” partiyasının lideri Artur Vanetsyan da onlara qoşula bilər. Lakin onun partiyasından bildirilib ki, hələlik belə bir qərar qəbul edilməyib.
Biznesmen Samvel Karapetyanın partiyası “ixtisaslı çoxluq” əldə edəcəyinə ümid edir
Müxalif “Güclü Ermənistan” partiyasının siyasi şurasının üzvü David Qazinyan digər müxalif qüvvələrlə mümkün əməkdaşlıq məsələsinin hələlik müzakirə olunmadığını bildirib:
“Biz ixtisaslı çoxluq qazanmaqdan başqa heç bir ssenarini nəzərdən keçirmirik. Vaxtı çatanda nə etməli olduğumuzu anlayacağıq”.
“Güclü Ermənistan” partiyasının lideri rusiyalı dollar milyarderi Samvel Karapetyandır. O, hazırda ev dustaqlığındadır. Karapetyan yayda hakimiyyətin ələ keçirilməsinə açıq çağırışlara görə saxlanılıb. “Güclü Ermənistan” partiyasından baş nazirliyə namizəd kimi məhz biznesmenin özü irəli sürülüb. Halbuki konstitusiyaya əsasən o, bu vəzifəyə iddia edə bilməz, çünki Ermənistanla yanaşı daha iki ölkənin, Rusiya və Kiprin də vətəndaşıdır.
Buna baxmayaraq, partiyanın üzvü David Qazinyan müxalifətin seçkilərdə qələbə qazanacağına şübhə etmir:
“8 iyunda bu hökumət olmayacaq. Xalqımızın seçiminə hörmətlə yanaşaraq, ən yaxşı halda bu hökumət müxalifət roluna iddia edə bilər. Düşünürəm ki, parlamentdə çox az sayda təmsil olunacaqlar”.
“2026-cı ildən sonra siyasətdə bir oliqarx və ya sabiq prezident görməyəcəksiniz” – Paşinyan
Nikol Paşinyan bir neçə gün əvvəl biznesmen Samvel Karapetyanın baş nazir postuna namizəd kimi irəli sürülməsinə münasibət bildirib. Hazırkı baş nazir bu addımı “Ermənistanı növbəti dəfə gözdən salmaq cəhdi” kimi qiymətləndirib.
Paşinyanın fikrincə, qarşıdakı seçkilərin nəticələrinə əsasən müxalif qüvvələr “sarsıdıcı məğlubiyyətə” uğrayacaqlar:
“Köhnə hakimiyyətin bütün nümayəndələri və oliqarxlar siyasi arenadan qəti və dönməz şəkildə sıxışdırılıb çıxarılacaq. 2026-cı ildən sonra siyasətdə bir oliqarx və ya sabiq prezident görməyəcəksiniz”.
Karapetyanın “Güclü Ermənistan” partiyasından bildiriblər ki, Paşinyan bu açıqlaması ilə öz narahatlığını nümayiş etdirib. Onun bəyanatına sabiq prezidentlər də reaksiya veriblər.
Sabiq prezident Robert Koçaryanın ofisinin rəhbəri vurğulayıb:
“8 iyundan sonra xalqın hamısının utanacağı lider dəqiq olmayacaq”.
Digər sabiq prezident Serj Sarqsyanın partiyası hələlik seçkilərdə iştirakla bağlı qərar qəbul etməyib. Lakin partiya nümayəndələri Paşinyana “siyasi məğlubiyyətlər barədə deyil, onun rəhbərliyi altında Ermənistanın məğlubiyyəti barədə düşünməyi” tövsiyə ediblər.
Şərhlər
Hakim partiyadan deputat Vaaqn Aleksanyan:
“Ermənistanın müstəqilliyinə qarşı çıxan oliqarxik müxalifət bütün respublika üzrə ‘Gümrü-2’ əməliyyatını həyata keçirməyə çalışır. Robert Koçaryan mətbuat konfranslarının birində bildirib ki, müxalifətin bir şansı var. Bu da ‘Gümrü-2’ əməliyyatıdır və müxalifət bu seçkilərdə iri bloklarla iştirak etməlidir.
Və onların formalaşması gözlərimiz qarşısında baş verir: