Deputat mandatına namizədlərin mili tərkibi:
1 rus.
Ən gənc namizədin (Səid Acibanın) 26, ən yaşlının (Valeri Kvarçiyanın) 71 yaşı var.
Maliyyə
Parlament seçkilərinin keçirilməsinə büdcədən təxminən 15 milyon rubl [təxminən $254,000] ayrılıb.
Seçkiqabağı dövrün problemləri
Abxaziya Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Tamaz Qoqiya jurnalistlərə bildirib ki, seçkiqabağı dövrdə “namizədlərin bir-birinə çox sayda iradları olub, amma az sayda rəsmi şikayət daxil olub”.
“Bir çox halda şikayətlər şifahi şəkildə daxil olur. Çoxları rəsmi, yazılı şikayətlər vermək istəmir, şayiələrə isə reaksiya verə bilmərik. Rəsmi olaraq, 6 şikayət daxil olub, amma 4-dən sonradan imtina ediblər”, – Qoqiya deyib.
Seçkiqabağı dövrün əsas problemi isə Tamaz Qoqiya seçicilərin siyahılarını hesab edir. Qanuna görə, seçici siyahıları bütün seçki məntəqələrində səsvermədən 10 gün əvvəl asılır. “Elə hallar olur ki, çoxları səsvermə zamanı asılan əlavə siyahıları anlamır və onlarla razı deyillər. Vəziyyət hər gün dəyişir: kimsə ölüb, kiminsə seçki ərəfəsində 18 yaşı tamam olur və sairə”, – Qoqiya deyir.