ABŞ-ın Gürcüstandakı sabiq səfiri Yan Kelli ABŞ-ın vitse-prezidenti Cey Di Vensin Cənubi Qafqaza səfərini şərh edib. Səfər proqramına Gürcüstana səfər daxil edilməmişdi.
Kelli vitse-prezidentin Tbilisiyə gəlməməsində təəccüblü heç nə olmadığını bildirib. Sabiq səfirin sözlərinə görə, ABŞ hələ də Şərq ilə Qərb arasında ticarət üçün Cənub Qaz Nəqli Dəhlizini mühüm hesab edir, lakin bu marşrut Gürcüstan üzərindən nəzərdə tutulmur.
Cey Di Vensin Cənubi Qafqaza səfərlər silsiləsi fevralın 9-da başlayıb. ABŞ-ın vitse-prezidenti əvvəlcə həyat yoldaşı Uşa Vens və övladları ilə birlikdə rəsmi səfərlə Ermənistana gəlib. Fevralın 10-da isə Azərbaycana yollanıb. Vens indiyədək Ermənistana səfər etmiş ən yüksək vəzifəli ABŞ rəsmisidir. Bundan əvvəlki belə səfər 2022-ci ilin sentyabrında ABŞ Nümayəndələr Palatasının spikeri Nensi Pelosi tərəfindən həyata keçirilmişdi.
Yan Kelli: “Gürcü jurnalist soruşdu ki, ABŞ-ın vitse-prezidenti Vens son səfəri zamanı niyə Tbilisiyə getməyib. Bu suala cavabım belədir:
“Gürcü arzusu” hökuməti Qərbdən üz döndərmək qərarına gəlib. Trampın ilk prezidentliyi dövründə dövlət katibi Pompeo Tbilisini Qərb konsorsiumu ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Anakliya dərin dəniz limanının tikintisini davam etdirməyə çağırmış və bildirmişdi ki, Çin “Gürcüstanın maraqlarına biganədir”. Tbilisi nə etdi? Qərb ilə bağlanmış müqaviləni ləğv etdi və onu tərkibində Çinin olduğu konsorsiuma verdi.
Baş nazir Kobaxidze Çinlə strateji tərəfdaşlıq haqqında saziş də imzalayıb, ABŞ-ı “qlobal müharibənin tərəfdarları”, Çini isə “sülh və tərəqqi nümunəsi” adlandırıb”.
Bu, xarici siyasətdə yenidən istiqamətlənmənin yeganə nümunəsi deyil. Hökumət İranla da əlaqələri inkişaf etdirməyə başlayıb. Kobaxidze və digər rəsmi şəxslər Tehrana səfər ediblər, nümayəndələr isə “Amerika təcavüzünün” qurbanları ilə bağlı başsağlığı kitabını imzalayıblar.
Vitse-prezidentin Tbilisidən yayınması təəccüblü deyil. ABŞ hələ də hesab edir ki, Cənub dəhlizi Şərq ilə Qərb arasında ticarət üçün vacibdir, lakin bu marşrut Tbilisi üzərindən deyil. Gürcüstan hökuməti artıq Vaşinqton üçün etibarlı tərəfdaş deyil. “Gürcü arzusu” öz seçimini edib və indi onun nəticələrini qəbul etməlidir.